Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-hide-security-enhancer domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /www/www2020/kriokomory.pl/wp-includes/functions.php on line 6114
Wymagania i obsługa | Kriokomory.pl
+48 713 620 200 krio.oferta@creator.wroc.pl

Warunki techniczne pomieszczeń

Infrastruktura pomieszczeń przeznaczonych do realizacji zabiegów krioterapii.

Procedury prowadzenia zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej przewidują, po wykonaniu zabiegu w kriokomorze, wykonywanie ćwiczeń fizycznych – kinezyterapii. Do ich przeprowadzenia wymagana jest odpowiednio wyposażona powierzchnia, a także infrastruktura socjalna (sanitariaty, szatnie, łazienki itp.). Kriokomora proponowana przez CREATOR Sp. z o.o. może obsłużyć ca 50-60 pacjentów na godzinę, zaś w jednej sesji do 300 pacjentów. Te założenia wymagają powierzchni całkowitej od 200 m(istnieje możliwość adaptacji projektu do indywidualnych potrzeb inwestora):

  • pomieszczenie o powierzchni od 20 m2 i wys. 300 cm, w którym usytuowana jest kriokomora (stanowiące poczekalnie pacjentów oczekujących na zabieg), mające bezpośrednie połączenie z pomieszczeniem technicznym i gabinetem lekarskim oraz możliwie bezpośrednie z salą kinezyterapii,
  • pomieszczenie techniczne o pow. od 4 m2, bezpośrednio sąsiadujące z pomieszczeniem kriokomory oraz przylegające do ściany zewnętrznej, (zbiornik azotu znajdujacy sie na zewnątrz obiektu winien się znajdować w możliwie najmniejszej odległości od pomieszczenia technicznego) wyposażone w zasilanie elektryczne.
  • pomieszczenie medyczne o pow. od 6 m2,
  • sala do ćwiczeń kinezyterapeutycznych o pow. od 50 m2,
  • szatnie z węzełem sanitarnym.

Pomieszczenia powinny spełniać wymogi dotyczące zakładów leczniczych.

Obsługa

Cykl zabiegowy w kriokomorze sterowany jest z wykorzystaniem  elektronicznych układów, programowanych przez rehabilitanta za pomocą panelu dotykowego. Osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniej temperatury dokonuje się przez wymienniki ciepła zainstalowane w przedsionku i komorze zabiegowej. Pomiar temperatury odbywa się na wysokości około 40 cm nad podłogą. Odpowiednie rozmieszczenie i konstrukcja wymienników ciepła zapewnia dobry rozkład temperatury w całej kriokomorze, co gwarantuje przeprowadzenie skutecznego zabiegu.

Układ przygotowania powietrza oddechowego stanowi specjalistyczny zespół, efektem pracy którego jest możliwość wprowadzenia do komory zabiegowej maksymalnie oczyszczonego i suchego powietrza o temperaturze od -100 do -120 stopni Celsjusza w ilości umożliwiającej kilkakrotną jego wymianę w ciągu godziny. Z układem tym współpracuje system odciągu powstającej mgły. Współpraca tych układów zapewnia komfort zabiegu, zmniejsza bowiem uczucie zimna, utrzymuje przejrzystość atmosfery w komorze zabiegowej oraz neutralizuje wpływ powietrza zewnętrznego, które dostaje się do komory podczas wejścia i wyjścia pacjentów.

Układ sterowania zlokalizowany jest w dwóch niewielkich szafach. Nad poprawną pracą kriokomory czuwa elektroniczny układ sterowniczy firmy Mitsubishi Electric, który zapewnia automatyczne sterownie wszystkich podzespołów kriokomory, umożliwia ustawienia temperatury i czasu zabiegu. Układ ten monitoruje poziom tlenu w komorze zabiegowej i pomieszczeniu przed komorą maszynowni – oraz sygnalizuje wszelkie nieprawidłowości w pracy kriokomory. W skrajnych przypadkach zagrożenia dla pacjenta i personelu obsługującego np. podczas spadku poziomu tlenu poniżej 17% lub awarii układu pomiaru temperatury- wyłącza jej działanie i odcina dopływ medium chłodzącego przy zbiorniku.

Wnętrze komory jest bezpieczne dla pacjenta. Ściany pokrywają wykładziny boazeryjne z drewna lipowego. W komorze umieszczona jest kamera monitorująca przebieg zabiegu.

Drzwi komory zabiegowej i przedsionka są wyposażone w okna. Umożliwia to kontakt wzrokowy z pacjentem, co w efekcie zmniejsza stres spowodowany przebywaniem w ekstremalnych warunkach. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest konstrukcja zamków drzwi, umożliwiająca ich otwieranie pod naciskiem ciężaru ciała, bez konieczności korzystania z klamki w sytuacji, kiedy pacjent ma potrzebę natychmiastowego opuszczenia komory zabiegowej. Potrzebę wyjścia pacjent może również zasygnalizować wciskając przycisk alarmowy, który znajduje się wewnątrz komory zabiegowej. Sygnał dźwiękowy i świetlny daje znak terapeucie do natychmiastowego przerwania zabiegu, a elektroniczny układ sterujący automatycznie odcina dopływ czynnika chłodzącego do wszystkich układów.